Doporučené huštění pneumatik

Aby pneumatiky na vozidle správně fungovaly a dlouho vydržely je nutné dodržovat správné huštění na předepsaný tlak. Pneumatiky na stejné nápravě musí mít vždy stejný tlak. Tlak měříte vždy za studena, nejlépe před jízdou, kdy pneumatiky ještě nejsou zahřáté. Úbytek tlaku je pro vaše obutí škodlivější než přehuštění. Při ztrátě tlaku o 10 % již dochází ke zvýšení spotřeby a snížení životnosti pneu až o 10%. Tlak nižší o 30% může způsobit snížení životnosti pneumatiky až o polovinu!
Zde naleznete tabulky doporučených tlaků pro jednotlivé značky vozů. Nejprve vyberte značku vozu. Zobrazí se vám tabulka jednotlivých modelů a provedení vozu s doporučenými rozměry pneumatik a tlaky pro huštění. V posledním sloupci jsou doporučené tlaky při plném zatížení vozidla. (Zdroj Michelin, Barum)


Přepočtová tabulka alternativních rozměrů pneumatik

Při změně rozměru pneu na vašem automobilu je potřeba dodržet hlavní podmínku a to výběr pneu s přibližně stejným obvodem. V tom vám pomohou následující tabulky.
V jednotlivých řádcích se vám zobrazí rozměry (nebo skupiny rozměrů), jejichž obvod je stejný nebo se nachází v toleranci. Obvod (v mm) je vyznačen vpravo vedle rozměru pneu, další údaje pak předepisují doporučený rozměr disku pro danou pneumatiku.
Pro výběr alternativního rozměru je nejlepší vycházet ze základního rozměru pro váš vůz (např. 165/70/13) - naleznete jej ve sloupci "série 70" a pak pokračovat ve stejném řádku směrem doprava k nižším profilům.

tabulka 1
(12" - 15")

tabulka 2
(15" - 16")

Musíme upozornit, že konkrétní použití je potřeba konzultovat s odborníky či výrobcem automobilu. V případě nejasností vám rádi poradí naši technici na telefonu 603 253 535.

Kdy pneumatiky přezout?

Začnou–li se na jaře pohybovat teploty dlouhodobě nad 7 st. Celsia je ten správný čas na obout letní pneumatiky. Směs letních pneumatik je tvrdší a přizpůsobená provozu za vysokých teplot. Zimní směsi se na suchých a teplejších površích více opotřebovávají, zhoršují jízdní vlastnosti automobilu, jako je brzdná dráha a ovládání vozidla a také zvyšují spotřebu pohonných hmot.

Několik rad jak pneumatiky správně uskladňovat

Abychom mohli bez problémů použít zimní obutí také příští zimu je dobré při uskladnění dodržet několik zásad:

  • Skladovat se vyplatí pneumatiky se vzorkem hlubokým 3-4 mm. Menší vzorek se pro zimní provoz nehodí, pneu ztrácejí své vlastnosti a odborníci toto nedoporučují.

  • Pneu skladujeme suché, chladné a temné místnosti. Sluneční záření, vlhko, vysoké teploty čí působení chemikálií pneumatikám vadí.

  • Nejlépe je skladovat pneu na ráfcích nahuštěné na normální tlak 4 ks do stohu na sebe. Skladujete-li pneumatiky bez ráfků uložte je vedle sebe nastojato, je dobré je občas pootočit, abyste předešli jejich deformacím.

  • Na pneumatikách označte jejich předešlé umístění na vozidle a při jejich opětovném použití je montujte na stejné kolo.

Hloubka dezénu pneumatik

Minimální hloubka dezénu je v České republice daná zákonem na 1,6 mm. Provoz na více ojetých pneumatikách se stává velmi nebezpečným, hlavně pak při jízdě za mokra. Vzorek pneumatiky nedokáže spolehlivě odvádět vodu a častěji pak dochází ke smykům a aquaplaningu. Pro zimní provoz platí zákonem stanovená hloubka 1,6 mm, doporučuje se však jezdit na

Značení pneumatik


205/55 R16 91W

205 Šířka pneumatiky v milimetrech
55 Profilové číslo - poměr výška/šířka pneumatiky v %
R Konstrukce pneumatiky (R=radiální, D=diagonální, B=bias belted)
16 Průměr ráfku v palcích
91 W Indexy zátěže a rychlosti (LI/SI)
Dunlop Výrobce
SP Sport 2000E Model / dezén

Další značení:

TL, TUBELESS Bezdušová pneu
TT Dušová pneu
RF Reinforced = zesílená kostra
M+S Mud + Snow (bláto a sníh). Pneu určená pro zimní provoz
FR Ochrana alu ráfku poed poškozením při najetí k obrubníku
DOT První dvojčíslí označuje týden a druhé rok výroby pneu

Indexy rychlosti (SI)

SI L M N P Q R S T U H V W Y ZR
Max. rychlost
[km/hod]
120 130 140 150 160 170 180 190 200 210 240 270 300 >240

Označování indexů rychlosti nad 240 km/h, varianty značení - jejich význam a rozdíly

255/ 40 ZR 18
Standardní ZR pneu (bez dalšího popisu použití), která je preferována některými tuningovými firmami, může být dokonce používána pro rychlosti přesahující 300 km/h při 100% využití její nosnosti.
Poznámka: Pokud rychlosti přesahují rychlost 240 km/h je u těchto pneu potřebná konzultace a schválení od výrobce pneu. 235/45 R 17 94 W
Zatížení a maximální rychlost pneu "W" je určena jejich popisem. Nosnost při rychlostech do 240 km/h je 100% a při rychlosti 270 km/h je nosnost pouze 85%. 245/40 R 18 97 Y
Zatížení a maxim. rychlost je definována jejich popisem. Nosnost při rychlostech do 270 km/h je 100% a při rychlosti 300 km/h je pouze 85% 275/40 ZR 18 99 Y
Pneu označená "ZR … Y" splňuje požadavky rychlosti a nosnosti pro Y – pneu (dle popisu výše). Označení nemá žádný vliv na kapacitu nosnosti/rychlosti. 255/40 ZR 18 XL (99Y)
V poslední době je zaváděné značení "ZR … Y" preferováno některými výrobci vozidel, dokonce tyto pneu nesplňují jen "Y podmínky" ale jsou vyráběny pro rychlosti přes 300 km/h. Při těchto rychlostech je však nutné zatěžovat pneu do 85% jejich nosnosti. Poznámka: U těchto pneu je potřebné schválení od výrobce pneu, pokud rychlosti přesahují rychlost 300 km/h. Označení XL znamená "extra load" a to znamená, že pneu mají vyšší nosnost než jsou standardní pneu.

Maximální nosnost při rychlostech přesahující 210 km/h, závisí na maximální rychlosti pneu